Python Vadovėlis/Įvadas

Iš wiki.angis.net.
Jump to navigation Jump to search
 ← Įžanga Turinys Labas, Pasauli → 


Įvadas

Įvadas.png

Šis vadovėlis skirtas visiems norintiems išmokti Python: tiek pirmą kartą bandantiems programuoti, tiek bandžiusiems programuoti kitomis programavimo kalbomis ir norintiems išmokti Python, tiek jau pramokusiems Python, bei norintiems praplėsti žinias.

Tėra vienintelis būdas išmokti programuoti. Tu turi skaityti kodą ir rašyti kodą. Vadovėlyje parodysiu tau daug kodo. Bandyk jį vykdyti kompiuteriu ir pats išbandyti kaip jis veikia. Eksperimentuok ir bandyk daryti pakeitimus. Nebijok kažką sugandinti, blogiausiu atveju tavo kodas tiesiog neveiks. Kai aš pats rašysiu kodą knygoje, jį suformatuosiu šitaip:

# Python kalbą lengva išmokti
print("Sveikas, pasauli!")

Prieš komentarą – paprastą tekstą – dėsiu groteles. Šitaip lengvai atskirsi kodo pavyzdžius nuo teksto. Jei skaitai internetinį knygos variantą, atkreipk dėmesį į kodo spalvą – ji kitokia, tam kad tam tikros kodo dalys išsiskirtų. Tau vedant kodą kompiuteriu redagavimo programa jį gali nuspalvinti kitokiomis spalvomis arba iš viso nenuspalvinti. Kodo nuspalvinimas gali skirtis, bet jei įvesi kodą taip, kaip nurodyta pavyzdžiuose, jis veiks taip, kaip ir aprašyta vadovėlyje.

Pavyzdžiui, vykdant anksčiau parašytą kodo pavyzdį kompiuteris ekrane išves tokį tekstą:

Sveikas, pasauli!


Šis vadovėlis skirtas Python 3 versijai. Bandant kodo pavyzdžius vykdyti su Python 2.7 ir ankstesnėmis versijomis, jis gali neveikti. Skirtumai tarp Python 2 ir 3 versijos nėra itin dideli, tad išmokęs Python 3 galėsi be didelių pastangų skaityti ir ankstesnėms versijoms skirtą kodą.

Pavyzdžiuose dažnai parodysiu programos vykdymo metu tavo įvedamą tekstą (jis bus paryškintas) ir programos į ekraną išvedamą tekstą. Pavyzdžiui:

Stok!
Kas eina? Benas
Benai, gali eiti toliau

Vadovėlyje tave supažindinsiu ir su programavimo terminologiją. Tai ne tik tau padės suprasti apie ką kalba programuotojai, bet ir padės mokytis.

Kad galėtum pradėti kurti Python programas tau reikės Python 3 programinės įrangos, bei kodo redaktoriaus. Rekomenduojame naudoti "LR NŠA Python" programą, kurią gali parsisiųsti iš https://www.visma.lt/python-diegimas/. Ši diegimo programa įdiegs Python interpretatorių, Visual Studio Code kodo redaktorių, bei sukonfigūruos tavo kompiuterį, kad galėtum iš karto rašyti ir vykdyti kodą.

Python ir Visual Studio Code diegimas

Diegimas Windows operacinėse sistemose

LR NŠA Python diegimo programa yra skirta Windows operacinės sistemos naudotojams.

1. Parsisiųsk diegimo programą iš https://www.visma.lt/python-diegimas/. Rekomenduojama rinktis 64 bitų versiją, nebent naudoji 32 bitų operacinės sistemą.

2. Paleisk parsisiųstą programą

3. Atsivers diegimo programos langas. Kad pradėtum diegimą spausk mygtuką Next.

Vadovelis 1Sk 1.jpg

4. Atsivers naujas langas, kuriame galima pasirinkti kokias dalis norima įdiegti. Rekomenduojama nieko nekeisti ir spausti mygtuką Install.

Vadovelis 1Sk 2.jpg

5. Palauk kol baigsis diegimas

6. Baigus diegimą pamatysi langą su pirmo paleidimo instrukcijomis. Šiame lange paspausk mygtuką OK.

Vadovelis 1Sk 3.jpg

7. Paspausk mygtuką Finish, kad užbaigtum diegimą.

Vadovelis 1Sk 4.jpg

Diegimas Linux, BSD, bei Unix operacinėse sistemose

Jei naudoji ne Windows operacinę sistemą, Python ir kodo redaktorių reikės įsidiegti atskirai. Linux, BSD, bei Unix operacinėse sistemose Python dažnai bus įdiegtas kartu su operacine sistema. Patikrinti ar Python įdiegtas ir kuri versija įdiegta galima įvykdžius komandą:

python3 --version

Jei Python nėra įdiegtas, tai jį įsidiegti galima naudojantis instrukcija anglų kalba: https://docs.python-guide.org/starting/install3/linux/

Parsiųsti ir įdiegti Visual Studio Code kodo redaktorių Linux operacinei sistemai galima iš https://code.visualstudio.com/Download

Diegimas Mac operacinėse sistemose

Nuo Mac OS X Tiger (10.4) versijos, Python 2 yra instaliuojama kartu su operacine sistema. Tad Python 3 reikia įdiegti atskirai (Nebent vėlesnėse versijose pasikeis su operacine sistema diegiamo Python versija). Parsisiųsti Python 3 MAC operacinėms sistemoms galima iš https://www.python.org/downloads/macos/.

Parsiųsti ir įdiegti Visual Studio Code kodo redaktorių galima iš https://code.visualstudio.com/Download

Pirmas paleidimas

Windows operacinėse sistemose Visual Studio Code kodo redaktorių gali paleisti paspaudžiant ant darbalaukio atsiradusios ikonėlės.

Vadovelis 1Sk 5.jpg

Pirmo paleidimo metu programa atliks reikiamus konfigūravimo veiksmus, kad būtų galima pilnai naudotis reikiamais įskiepiais. Todėl pirmo paleidimo metu reikia palaukti kelias minutes kol konfigūravimas bus baigtas.

Pirmosios programos sukūrimas

Sukurti pirmąją programą gali vykdydamas šiuos žingsnius Visual Studio Code redaktoriuje:

1. Meniu pasirink Failas >> Atverti aplanką

2. Pasirink ar susikurk aplanką kuriame laikysi Python programų kodo failus.

3. Skyriuje NARŠYKLĖ prie aplanko paspausk ant naujo failo ikonėlės.

Vadovelis 1Sk 6.jpg

4. Pavadink failą "Sveikas.py"

5. Automatiškai atsivers failo redagavimo langas. Jame įrašyk

print("Sveikas, pasauli!")

6. Paspausk klavišus ctrl + F5, kad paleistum programą

7. Apatinėje skiltyje išvysi programos vykdymo langą, kur matysi ir savo programos vykdymo rezultatą:

Vadovelis 1Sk 7.jpg

Tokiu pat principu galėsi kurti ir kitas programas.

Programų failų pavadinimai

Kuriant naujus Python kodo failus labai naudinga laikytis tam tikrų taisyklių, parenkant failų pavadinimus. Nesilaikant šių taisyklių gali atsitikti taip, kad programa "netikėtai" neveiks.
  1. Visada naudok failo plėtinį .py.
  2. Naudok vienintelį tašką - plėtinio atskyrimui
  3. Naudok tik: raides, skaičius, brūkšnį (-) ir pabraukimo simbolį (_)
  4. Nenaudok tarpų (žodziams atskirti galima naudoti pabraukimo simbolį (_).
  5. Failo pavadinimą pradėk raide
  6. Nenaudok standartinių Python komandų pavadinimų (pvz. print.py, math.py, list.py)

Python paleidimas per komandinę eilutę

Python programinį kodą galima vykdyti ir naudojant komandinę eilutę. Sukūrus failą su programos kodu ją įvykdyti galima komandinėj eilutėj vykdant komandą: python failo_pavadinimas

Vadovelis 1Sk 8.jpg
 ← Įžanga Turinys Labas, Pasauli →