Klaidų pranešimai

Iš wiki.angis.net.
Jump to navigation Jump to search


Rašant programinį kodą ne visada pavyksta išvengti programavimo klaidų, apie jas informuoja programavimo aplinkos klaidų pranešimai. Kiekvienas klaidos pranešimas yra identifikuojamas pagal tai, kokio tipo klaida įvyko bandant vykdyti programinį kodą. Dažniausiai pasitaikantys pranešimai signalizuoja apie kintamųjų, failų, sintaksės ar užrašymo klaidas.

Kintamųjų klaidos

Kintamųjų klaidos dažniausiai kyla dėl neteisingo kintamųjų užrašymo ar naudojimo programiniame kode. Dažnai suklystama nurodant neteisingą kintamojo pavadinimą arba bandant priskirti kintamajam reikšmę, kurios kintamasis negali saugoti dėl nesuderinamo tipo.

Pavyzdys: du kintamieji

a = 10
b = "vienas"

Jų sudėti aritmetiškai a + b negalima, kadangi a yra skaičiaus tipo kintamasis ir savyje saugo skaičiaus reikšmę, kuri lygi 10. Kintamasis b atitinka tekstinio tipo kintamąjį, nes saugo tekstinę reikšmę įrašytą tarp kabučių.

Programavime dažnai sutinkama įvairių tipų kintamųjų, tad visada svarbu pasitikrinti ar naudojant kintamuosiuos ir atliekant veiksmus su jais - kintamojo tipas leidžia tai daryti.

Lygiavimo klaidos

*KLAIDA* Teisingai Paaiškinimas
vardas="Jonas"
  ūgis=175.42
vardas="Jonas"
ūgis=175.42
Eilutės turi būti tvarkingai ir vienodai sulygiuotos (iš kairės pusės).
kartok 4:
 rašyk("vienas")
  rašyk("du")
kartok 4:
  rašyk("vienas")
  rašyk("du")
Tame pačiame eilučių bloke visos eilutės turi būti atitrauktos vienodai.
komanda sveiki():


komanda kaipLaikotės():
komanda sveiki():
  a = 1

komanda kaipLaikotės():
  a = 1
Eilučių blokai privalo turėti nors vieną eilutę!

Ciklas 'kartok', ciklas 'kol', ciklas 'for', komandos ir visi kiti komandų blokai privalo turėti bent vieną kodo eilutę (būtinai atitrauktą iš kairės)!

Sintaksės ir užrašymo klaidos

Sintaksės ir užrašymo klaidos yra vienos iš dažniausiai pasitaikančių klaidų programavime. Kompiuteris nevykdys užrašyto kodo, kuris nebus užrašytas pagal griežtas Python kalbos taisykles.

pavadinimų klaidos

*KLAIDA* Teisingai Paaiškinimas
mano vardas = "Jonas"
manoVardas = "Jonas"
Pavadinimuose negali būti tarpų!
1reikšmė = 'a'
reikšmė1 = 'a'
Pavadinimai turi prasidėti raide!
komanda mano.pavyzdys():
komanda manoPavyzdys():
Pavadinimuose negali būti taškų, kablelių ar kitokių skyrybos ženklų!
  • pavadinimas būtinai turi prasidėti raide.
  • jei pavadinimas susideda iš dviejų žodžių, juos reikia atskirti ne tarpais, o didžiąją raide - naujasKintamasis = 10 arba komanda sakykLabas()
  • pavadinime negali būti taško, kablelio, šauktuko ar kitų skyrybos ženklų.


Komandų užrašymo klaidos

*KLAIDA* Teisingai Paaiškinimas
komanda manoKomanda:
   rašyk("labas")
komanda manoKomanda():
   rašyk("labas")
Sukuriant komandą, jos pabaigoje privalo būti du skliausteliai ( )
komanda ():
   rašyk("labas")
komanda manoKomanda():
   rašyk("labas")
Komanda turi turėti pavadinimą!
komanda mano.pavyzdys():
komanda manoPavyzdys():
Pavadinimuose negali būti taškų, kablelių ar kitokių skyrybos ženklų!
Užrašymo klaida. Kodo redaktorius nurodo, kurioje eilutėje įvyko klaida.

Nežinomi kintamieji

x = 1
rašyk(x + y)

Šis kodas bus klaidingas, kompiuteris rodys klaidą "Nežinau, kas yra 'y', pasitikrink - ar egzistuoja kintamasis, funkcija arba modulis su tokiu pavadinimu"

Eilės numerio (paieškos) klaidos

Eilės numerio (arba kartais - paieškos) klaida reiškia, kad bandoma pasiekti masyvo elementą kurio nėra. Pavyzdžiui, masyve yra tik trys elementai, o bandome pasiekti šeštąjį.

SVARBU: masyvo elementai skaičiuojami nuo nulio (t.y. 0) (ne nuo 1)! Pavyzdžiui, jei tau reikia 3-iojo elemento, rašyk masyvas[2], nes 3-1 = 2.

Failų klaidos

Paveiksliuko naudojimo pavyzdys. Paveiksliukas įkeltas į failų tvarkyklę ir nurodyta teisinga paveiksliuko vieta.

Failo klaida dažniausiai sutinkama, kai bandoma naudoti nuotrauką, garsą, animaciją ar kitą failą, kurio nėra įkelta prie esamo projekto failų. Viskas ką reikia padaryti norint išspręsti šią klaidą - pasitikrinti:

  • ar naudojamas failas tikrai įkeltas į failų tvarkyklę. Jei taip, svarbu pažiūrėti ar failo pavadinimas užrašytas teisingai, kitaip tariant - ar failo vardas atitinka tokį, koks nurodytas programiniame kode.
  • jei failas įkeltas į failų tvarkyklę, reikia patikrinti ar teisingai nurodoma failo vieta projekto failų tvarkyklėje. Tiksliai failo vietai identifikuoti padeda failų medis, atvaizduojantis visus projekto aplankus kairiajame failų tvarkyklės šone.

Kitos klaidos

Kartais pasitaiko neįprastų klaidų, kurios sukeltos sistemos trikdžių ar kitų problemų. Dažniausiai tokios bėdos yra laikinos, ir užtenka perkrauti Angies puslapį bei paleisti programos vykdymą iš naujo. Jeigu tai nepadeda, susisiek su savo informatikos mokytoju, arba parašyk laišką Angies kūrėjams.